Solid State Drives SSD

files-articles-ssd[050ba1dfddc6f9d6b7ca8ae2592aeb01].jpg

اس اس دی (Solid State Drive SSD) یک دستگاه ذخیره سازی اطلاعات است که در آن از هیچ دیسک یا موتور یا دیسک گردانی استفاده نشده و به جای آن از مجموعه مدار های مجتمع به عنوان حافظه برای ذخیره سازی دائمی استفاده می کند.
تکنولوژی SSD از درگاه الکترونیکی Sata Express برای تبادل دیتا استفاده می کند و این امکان را فراهم می کند که بتوان به راحتی به عنوان جایگزین هارد دیسک های قدیمی استفاده کرد.

برعکس دیسک ها و فلاپی های قدیمی٬ در اس اس دی ها هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد. لذا در مقابل ضربات فیزیکی مقاوم ترند٬ بی صدا تر عمل می کنند و زمان دسترسی و تاخیر پایین تری دارند.


HDD_vsSSD


مقایسه SSD ها و HDD های متداول دشوار است. امتیازدهی به هارد ها معمولا بر روی ویژگی های بازدهی که در آن ضعیف تر هستند٬ مانند تاخیر گردشی یا زمان جستجو تمرکز دارد. و چون اس اس دی ها به چرخیدن و گشتن به دنبال اطلاعات احتیاج ندارند٬ در این نوع مقایسه به شدت از هارد ها برتری دارند.
از طرفی چالش اس اس دی ها بر سر سرعت ترکیب خواندن و نوشتن و اینکه بازده آنها در طول زمان و استفاده افت می کند٬ می باشد.

یکی از برتری های اس اس دی نسبت به هارد های سنتی این است که دسترسی به اطلاعات کاملا الکترونیکی انجام می شود و در نتیجه سرعت انتقال و استحکام مکانیکی بالاتری دارند. از طرف دیگر هارد دیسک ها ظرفیت بالاتری با قیمت کمتر دارند.
نرخ شکست بیانگر این است که SSD ها بسیار قابل اطمینان تر از هارد ها می باشند. از طرف دیگر SSD ها در برابر قطع ناگهانی برق آسیب پذیر می باشند.

سرعت شروع به کار در اس اس دی به دلیل نداشتن قطعه مکانیکی تقریبا آنی است ولی در هاردها بنا به مدل تا چندین ثانیه به طول می کشد.

زمان دسترسی تصادفی در اس اس دی 0.1ms می باشد و می تواند از مکانهای مختلف آنا به اطلاعات دسترسی پیدا کند. ولی در هارد ها از 2.9ms برای هاردهای پربازده سروری تا 12ms برای هاردهای لپ تاپی به خاطر نیاز به جابجایی هد و انتظار برای چرخش دیسک و رسیدن به اطلاعات مورد نیاز تفاوت می کند.


SSD_app_open


سرعت انتقال داده در اس اس دی ها بنا بر مدل و برند٬ بین 100MB/s تا 600MB/s می باشد. این در حالی است که در هارد دیسک ها این سرعت به عوامل زیادی از جمله دور چرخش هارد که از ۴۲۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه است و یا محل نوشته شدن اطلاعات یا fragment شدن اطلاعات بستگی دارد. ولی حداکثر آن در هارد های سروری Enterprise تا 140MB/s می باشد.

سرعت و کارایی خواندن اطلاعات در اس اس دی ها بنابر مکان ذخیره شدن اطلاعات تفاوت نمی کند در صورتی که زمان پاسخگویی در هارد ها به محل ذخیره شدن اطلاعات و از هم گسستگی آنها بستگی دارد.

اس اس دی ها در مقایسه با هارد ها که قطعات مکانیکی و موتور چرخنده دارند بسیار کم صدا تر می باشند. در مقابل تکان٬ حرکت٬ ضربه٬ زاویه نصب و میدان مغناطیسی بسیار مقاوم تر از هارد دیسک ها می باشند. همچنین احتیاج به خنک شدن ندارند و در کل در برابر گرما مقاوم ترند. در صورتی که گرما٬ عمر هارد را پایین می آورد.

SSD ها قابل اطمینان تر از HDD ها برای نگه داری اطلاعات هستند و انرژی کمتری مصرف می کنند.

تا سال ۲۰۱۴ ٬ قیمت ذخیره سازی اطلاعات در اس اس دی ها 0.45$US و حداکثر ظرفیت ارائه شده 4TB می باشد ولی همچنان به صرفه ترین ظرفیت آن از 128GB تا 512GB می باشد.
این در حالی است که بالاترین ظرفیت HDD ها 10TB بوده و هزینه ذخیره سازی اطلاعات در هارد های 3.5 اینچ 0.05$US و 0.10$US در هاردهای 2.5 اینچ می باشد.