تاندربولت

files-articles-files-staticPages-Thunderbolt[6f3e9bc0be794315bea61fb745374b4e][566d49c8f54e82b9d32532606f9564ea].jpg

تاندربولت یک انقلاب در تکنولوژی انتقال داده (I/O Technology) می باشد که توسط دو کمپانی Apple و Intel ساخته شده و امکان پشتیبانی از نمایشگرهای با وضوح بالا (High Resolution Displays) و دستگاه های انتقال داده با بازدهی بالا (High Speed) را از طریق یک پورت ساده و یک کابل که همزمان داده های پورت نمایش (DisplayPort) و داده های با حجم و سرعت بالا (PCI Express data) را منتقل می کند٬ فراهم می نماید.

و البته این استاندارد در هر دستگاه مک (MAC) وجود دارد.
cable_Thunderbolt_1


تکنولوژی PCI Express که همه اجزای با بازده بالای یک مک را به هم وصل می کند و در واقع تاندربولت می تواند سرعت بالای PCI Express را در خارج کامپیوتر هم ممکن کند.


تاندربولت می تواند تا ۱۰ گیگابیت در ثانیه 10Gbps را در دو حالت خواندن و نوشتن (مجموعا 20Gbps) بین دستگاه های جانبی متصل برقرار کند. این بدین معناست که شما می توانید ۴۰ برابر سریعتر از درگاه USB2.0 و تا ۲۵ برابر سریعتر از درگاه FireWire 800 بین دستگاه های جانبی رد و بدل اطلاعات داشته باشید.

با این سرعت بالایی که در اختیار دارید می توانید چندین دستگاه سرعت بالا را بدون نیاز یه یک هاب یا سوییچ به صورت daisy-chain به هم وصل کنید. برای مثال می توانید چندین هارد اکسترنال با بازده بالا٬ یک دستگاه Video Capture و یک صفحه نمایش را به یک زنجیره تاندربولت با داشتن حداکثر سرعت داشته باشید.

Thunderbolt 2 امکان اتصال همزمان تا سه نمایشگر 4K به مک بوک پرو شما می دهد.


دستگاه های جانبی متصل به درگاه تاندربولت می توانند از تاندربولت به عنوان منبع تغذیه ای با توان ۱۰ وات برای افزایش بازده خود استفاده کنند.


thunderbolt_Peripherals

CableThunderbolt3